J. Bokuma harmonijs Ziemupes baznīcā.


Restaurācijas norise.
Visas koka daļas notīrītas ar ūdeni, pēc tam apstrādātas ar “Remmers” pretķirmju šķīdumu.
Korpusa restaurācija notika sadarbībā ar mēbeļu restaurātoru Kārli Rubeni. Apakšējā daļa bija ķirmju sabojāta. Grīda daļēji jau bija zudusi un atlikusī daļa ļoti bojāta, tādēļ grīda tika izgatavota no jauna. Bija jāprotezē arī stipri sabojātās vietas korpusa sānos. Trūkstošie finierējuma gabaliņi tika ieprotezēti un viss korpuss beigās noklāts ar šellaku. Necentāmies apslēpt ķirmju caurumiņus redzamajās vietās.
Trūkstošie reģistru ieslēgi tika izvirpoti (virpošanu veica Kārlis Šverns) un reģistru uzraksti izgatavoti no porcelāna. Tika nomainīts arī praktiski viss filcs korpusa redzamajās daļās, kas bija kožu sagrauzts. Nolauztie koka puļķīši pret kuriem atbalstījies vāks – nošu pults, aizvietoti ar misiņa leņķīšiem. Korpuss saskrūvēts ar jaunām misiņa skrūvēm.
Klaviatūra tika rūpīgi notīrīta, kur nepieciešams pielīmētas uzlīmes. Atsevišķas uzlīmes nedaudz slīpētas, visas nopulētas ar krītu.
Nomainīta klaviatūras priekšējā gulta, kā arī atsevišķas kožu sagrauztās vietas aizmugures gultai. Klaviatūras štiftes notīrītas ar tēraudvilnu.
Mehānismā ļoti daudzas filca daļas bija jānomaina, jo kodes tās bija sabojājušas. Visas dzelzs detaļas bija stipri aprūsējušas, tās notīrītas ar tēraudvilnu. Atsevišķas reģistru aizvaru atsperes, kas bija visvairāk sarūsējušas, nācās nomainīt. Izgatavots trūkstošais šteheris, veikta mehānikas regulēšana.
Plaisa rezonātora vidū aizpildīta ar no 1mm finiera izgatavotu ķīlīti. Abās pusēs pārlīmēta ar plānu ādu. Kožu saēstais filcs mēlīšu priekšā nomainīts. Vējlādes blīvējamais audums nomainīts, jo bija kožu sagarauzts. Visas koka daļas notīrītas ar ūdeni.
Mēlītes notīrītas ar spirtu. Atliekot tās atpakaļ, atklājās, ka atsevišķas nedaudz džinkst. Veikta atsevišķu mēlīšu pieregulēšana un beigās visu mēlīšu skaņošana. skaņojuma augstums visai tuvs a1 = 440 Hz.
Plēšām bija nepieciešama tikai sīka stūru, kuros bija nelieli caurumiņi, pielāpīšana ar plānu ādu. Drošības ventilim nomainīta bojātā āda un atspere. Plēšu koka daļās un vējlādes pamatnē bija daudz ķirmju caurumiņu, kas tika aizpildīti ar vaska ķiti.

Alvis Melbārdis, ērģeļu restaurātors meistars 2002.g. 23. oktobrī.

© webmaster e-mail: info@ergeles.com