Limbažu luterāņu baznīcas ērģeles.


Restaurācijas gaita.
Uzsākta maija beigās. Izņemtas visas stabules. Ērģeļu iekšiene iztīrīta ar putekļu sūcēju, tad mitrā tīrīšana.
Darbi pie traktūras.
II. manuāla traktūra ir regulējama tikai pie klaviatūras. Pie lādes izrādās, ka lielākajai daļai vellīšu pietrūkst gājiens un ventiļi nepaceļas pietiekoši, lai aizvērtos ciet. Nācās skrūvēt uz augšu dzelzs pleciņus, kas ierobežo vellīšu gājienu, lai pie lādes gājiens būtu mazāks un galdā nebūtu tik milzīgs (darbu uzsākot galdā gājiens bija 12 – 13 mm un arī tad pie lādes gājiens pietrūka).
Darbi pie stabulēm.
Koka stabules. Slēgtajām stabulēm izvilktas visas spundes. Daudzām tās bija vairāk vai mazāk ielīmējušās. Subbass 16’ bija jāucina ar svinu, jo visas spundes bez rokturiem, praktiski visas spundes sašķīda. Šķiedra paralēla stabules asij, un spundes salīdzinoši plānas. Koka stabules visas tīrītas ar sausu un mitru.
Vecās metāla stabules arī tīrītas ar sausu un mitru, jaunākās visas ar sausu un atsevišķas ar mitru (krāsas notašķījumi). Vietām stabules notašķītas arī ar eļļas krāsu, prospekta stabulēm tā noņemta ar krāsu noņēmēju.
Vējlādes.
I. manuāla lāde.
Izņemti visi ventiļi. Noņemti stabuļu dēļi, izņemot divus prospektam tuvākos reģistrus, jo tie uzmontēti tā, ka noņemt ļoti sarežģīti, nesalaužot konduktus uz Bourdon stabulēm.
Pedāļa vējlādei atklājās, ka pievienojuma posmiņi pie ventiļiem lūst (misiņš Ø 1,8), tāpat atklājās, ka aizmugures štiftes izgatavotas no dzelzs, viena arī bija nolūzusi, taču gabaliņš palicis ārā. Dzelzs štiftes arī diezgan aprūsējušas (āda), tādēļ dažus ventiļus grūti izņemt. Pedāļa lādē ventiļi ar divām atsperēm, atsperes saglabājušās labas, tikai atsevišķas ir neoriģinālas.

Alvis Melbārdis 2004. g. 17. maijā

© webmaster e-mail: info@ergeles.com