Lazdonas luterāņu baznīcas ērģeles.


Kataloga ziņas.
Autors: E.F.Walcker & Cie (plāksnīte uz spēles galda).
Datējums: 1885.gads (plāksnīte).
Izmēri: 6 reģistri (balsis), viens manuāls un pedālis, platums (pa prospektu) 603cm, dziļums 285cm, augstums 515cm, bez plēšām.
Īpašnieks: Lazdonas luterāņu draudze.

Objekta īss apraksts:
Neliels instruments, kas varētu atrasties arī nelielā zālē, ar sekojošu dispozīciju:

Manuāls (C-f³)
1. Principal 8’
2. Bordun 8’
3. Floete 8’
4. Salicional 8’
5. Fugara 4’

Pedālis (C-c1)
Gedeckt 16
Pedal koppel

Īsas ziņas par objekta vēsturi.
Domāju, ka šīs ērģeles sākumā bijušas domātas pavisam citai vietai, jo būvētas 1885., bet Bulduros uzstādītas tikai 1891. gadā. 1960-tajos gados, kad Bulduru baznīca tika slēgta, ērģeles pārvestas uz Lazdonu.
Ap 1990. gadu uzstādīts pašizgatavots ērģeļu motors („Latvijas ērģeles”). Domājams, kad tad arī ticis veikts lielāks ērģeļu remonts, savedot kārtībā pneimatisko pedāļa traktūru un veicot ērģeļu skaņošanu.

Tehniskais apraksts.
1. Vispārīgs apraksts.
Telpas klimats. Līdz šim baznīcā apkurei izmantotas 2 malkas krāsnis, ar kurām lielu temperatūras pacēlumu nav bijis iespējams panākt. Baznīcai pirms apmēram desmit gadiem nomainīts jumts, pirms tam stipri tecējis. Arī tagad mitrums šķiet paaugstināts, kaut arī ventilācijas lūkas griestos atvērtas. 2003. gada 14. jūlijā 20°C, 88% RH, 15. jūlijā 21°C, 82% RH, 16. jūlijā 22°C, 78% RH, 17. jūlijā 22°C, 70% RH, 18. jūlijā 21°C, 72% RH. 24. jūlijā 21,5°C, 73% RH, 25. jūlijā 21,5°C, 75% RH.
Ērģeles novietotas baznīcas rietumu galā uz koka balkona. Balkona mala ērģeļu prospekta vietā izzāģēta un prospekts iebūvēts balkona malā. Pie balkona aizmugures sienas novietota atsevišķa apbūvīte ar pedāļa vējlādi un stabulēm. Starp abām daļām atstarpe apmēram 1,2 metri, ko tagad lielā mērā aizpilda liela motora kaste.

2. Prospekts un apbūve.
Prospekts veidots no 3 stabuļu logiem. Prospekts un apbūves sāni izgatavoti no masīva ozolkoka, aizmugure no skujkoka pildiņiem. Ozola daļas klātas ar matētu laku, kas ir vai nu vēlāka, vai pārlakota. Prospekts izrotāts ar ozolkoka kokgriezumiem, sānos durtiņas, kas pašlaik jau vairs nav veramas.
Prospekta logos ievietotas neskanošas alvas stabules, katrā pa 7. Viena trūkst spēles galda pusē. Stabulēm ieskrāpēti un iespiesti apaļi lābiumi. Kerni ir, taču nekad nav skanējušas. Stabules ir diezgan sabuktētas, kā arī pleķainas ar oksīda traipiem (sikspārņi vai putni).
Pedāļa reģistrs ievietots atsevišķā apbūvē pie balkona aizmugures sienas. Tā veidota no saplākšņa pildiņiem un ir vēlāk izgatavota.

3. Spēles galds.
Novietots apbūves sānos (ziemeļos). Ērģelnieks sēž ar kreiso roku pret altāri. Spēles galdam atverama klape. Atverot klapi, iekšienē lakots sarkankoka finierējums. Virs klaviatūras porcelāna plāksnīte:

E.F.Walcker&Cie
E.F.Walcker&Cie
Ludwigsburg – Württemberg.
Opus 462. -------- 1885.

Manuāļklaviatūras apjoms C - f³. Standartmērs (c - h²) 481,5 mm. Tastes divplecu, skujkoka. Tastu priekšgali kaula. Apakštastēm dalītas kaula uzlīmes, priekšdaļas garums 45, aizmugurējās 104 mm. Augštastēm melnkoka uzlīmes 87 mm garas. Katrai tastei 2 dzelzs štiftes apaļas vidū Ø 3,5, priekšā ovālas Ø 3,5x5,5 mm. Diezgan liela sānspēle, tūkots ar sarkanu kašmiru. Priekšgala polsteris: ar ādu pārlīmētas baltas drēbes strēmeles 4 kārtās. Drēbei kodes nograuzušas galus, tādēļ abos galos iegrime pārāk liela. Basa galā daudziem taustiņiem priekšgalā apakšā pienagloti ādas gabaliņi, nav īsti saprotam kādēļ, vai nu bijušas problēmas ar pedāļa kopeļa regulēšanu, vai arī apgrauztās gultas dēļ tastes situšās pret koku. Naglas dzītas arī blakus priekšējam polsterim. Uz klaviatūras novietoti 2 ar papīru aplīmēti dzelzs stieņi. To apakšā palīmēta caurausta sarkana drēbe, kas arī daļēji kožu sagrauzta.
Iegrime: ap 15 mm.
Zem spēles skapja novietota pedāļa klaviatūra. Apjoms C - c¹, oktāvmērs (C – H) 461mm. Klaviatūra taisna, diēzu līnija taisna. Tastes izgatavotas no ozola, to aizmugurē plākšņu atspere no dzelzs, kas ar skrūvi pieskrūvēta pie rāmja. Priekšgalā caur tastēm iet dzelzs štiftes. Tastu pilnais garums 633, redzamais 521mm. Tastes nedaudz izspēlētas. Klaviatūras rāmi aizmugurē no augšas un aizmugures nosedz ozola līste, kura plānināta un tādēļ saplīsusi. Lai turētos, ar nagliņām pienaglota.
Reģistru un palīgierīču ieslēgtapas novietotas klaviatūras abās pusēs, Ø 28,5 mm, melnas, lakotas. Virs reģistru tapām apaļi porcelāna nosaukumi Ø 26,5 mm. Kopeļa ieslēgtapa izņemta ar visu aizmugurējo daļu un pazudusi.
Nošu pults izlokāma no spēles galda vāka.

4. Spēles un reģistru traktūra.
Taustiņa galā virs taustiņa novietots štehers, kas tiek bīdīts uz augšu. Štehera augšgalā vītne ar 2 ādas uzgriežņiem. Štehers spiež koka leņķīti, kas velk skalu. Katrs leņķītis atsevišķā kapselē, kas pieskrūvēta ar skrūvīti. Skali iekabināmi, galos aplīmēti ar papīru. Vellītes iestiprinātas tā, ka pašas cilājas uz augšu un pa tiešo ceļ ventiļus.
Traktūra uz pedāļa lādi pneimatiska no svina vadiem.
Reģistru traktūra manuālam mehāniska, ar dzelzs vellītēm; pedālim pneimatiska.

5. Vējlādes.
Manuālam mehāniska kēgellāde. Hromatiska, paralēla prospektam, lielākās stabules spēles galda pusē. Galda pusē kanāls ar reģistru ventiļiem. Zem kanāla reģistru ieslēgi blīvēti ar ādas pulpetēm, viena saplīsusi (Salicional 8’). Atverot kanālu, atklājās, ka Fugara un Principal reģistriem ir apvienoti pa diviem ieslēgventiļiem. Bordun ieslēgventilis novietots uz kanāla virsas atsevišķā kanālā, pievienots ar īpašas vellītes palīdzību. Kapselīte, kas ceļ ieslēgventili, salūzusi, ļoti iespējams tādēļ, ka uz ventiļa uzlīmēti 4 svina gabali.

Reģistru kārtība no prospekta.
Fugara 4
Principal 8
Bordun 8 uzcelts augstāk (aufgebaenkt)
Floete 8
Salicional 8
Pedālim pneimatiska lādīte, kas novietota atsevišķā apbūvītē pie balkona aizmugures sienas. Pedāļa vējlādei vēlāka izcelsme (1920tie, 1930tie gadi).

6. Gaisa apgādes sistēma
Plēšas novietotas apbūves apakšējā daļā. Divfaltu paralēlplēšas ar magazīnu. Apakšā divas ķīļveida smeļamās plēšas, kuras tiek darbinātas ar lielu rokturi aizmugurē. Uz manuāla vējlādi koka kanāls, uz pedāļa apaļa dzelzs caurule.
Plēšu stūri bijuši sagrauzti, tagad saskrūvēti ar dzelzs plāksnītēm.
Ap 1990. uzstādīta elektriskā gaisa padeves sistēma („Latvijas ērģeles”), kas ievietota lielā dzeltenā kastē aiz ērģeļu apbūves spēles galda pusē.

7. Stabules.
Metāla stabules izgatavotas ļoti kvalitatīvi, kā jau Valkeram. Bordun 8’ reģistrā ir 4 aizvietošanas stabules (koniskas), kas ieliktas no citām ērģelēm. Arī Principal 8’ reģistrā jaunākas stabules, samērā nesenas izcelsmes, kas izgatavotas kādam citam instrumentam.
Alvas un ērģeļmetāla stabules saspaidītas, augšgali bojāti skaņojot. Vairākas stabules pārdzītas par ½ toni uz augšu.
Koka stabules mazākās iespraustas stabuļdēlī, lielākās uzkārtas. Mazākajām īsas kājas, lielākajām dažādas, atkarībā no vietas.
Skaņojuma augstums pie 20,5°C apmēram +10-15 centi virs a1 = 440Hz, kas nozīmē a1=443Hz. Ir redzams, ka skaņojums „dzīts uz augšu”.
Manuāla reģistri secībā no prospekta:
Fugara 4’ viss alvas, Valkera. Sarežģīta bārda: no apakšas pielodēts kā leņķis un no mutes izlocītas sānu bārdiņas. No c1 ir tikai no mutes izlocītas sānu bārdiņas. Trūkst: b1, e2-f3 (kopā 15 stabules). Uzraksts uz C ar roku: „Fugara 4’ Hamburg Stützlein. int. El. (?) W. 85.”
Principal 8’ C-F koka, slēgtas. Fs-H koka, vaļējas. c0-h0 alvas (vai ērģeļmetāla), ar uzrīvētiem un ielodētiem apaļiem lābiumiem, Tālāk ar spiclābiumiem. Šim reģistram nav Valkeram tipisko uzsisto nošu un reģistru apzīmējumu, tie ieskrāpēti ar roku. Tomēr citādi Valkera stils. Līdz e2 mazas pielodētas sānu bārdiņas, tālāk bez bārdām. g2, b2, ds2, e2 – jaunākas stabules. Valkera b2 pārdzīts par h2. f3 trūkst. Tā kā jaunākās stabules nav izgatavotas šim instrumentam un ir neatbilstošas, gan izmēru, gan skanējuma ziņā nepieciešams to vietā izgatavot jaunas, tātad kopumā trūkst 5 stabules.
Bordun 8’ C-gs2 slēgtas koka, tālāk vaļējas metāla. trūkst 3 mazākās koka stabules un 5 metāla stabules (a2, d3-f3).
Floete 8’ C-H kopējs ar Bordun 8’. No c0 vaļējas koka stabules. Ir visas.
Salicional 8’ C-H slēgtas, koka. c0-f3 vaļējas alvas, ar kastītes bārdām. Trūkst 11 stabules.
Pedālī
Gedeckt 16‘ Slēgtas koka. Varētu būt Kolbes stabules vai apmēram 1930-tajos gados izgatavotas.


© webmaster e-mail: info@ergeles.com